Güncel Haberler ( Covid-19)
  • Mart 2020'den bugüne 14 ayı geride bırakan Covid-19, aşı yetersizliği nedeniyle çok kısa sürede sona erecek gibi durmuyor. Ülkemizde bugün (01.05.2021) az önce açıklanan rakamlarda, toplam vaka sayısı 4.849.408'e ulaşmış durumda. Hayatını kaybeden toplam resmi rakam ise 40.504 olarak verildi. Bir çok aile yakını, ölüm nedeni covid-19 olmadığı halde "Bulaşıcı Hastalık" olarak belirtildiğini anlatırken, kimileri ise Covid-19 olduğu halde sadece "Bulaşıcı Hastalık" tan vefat olarak gösterildiğini söylüyor. Tabii ki, resmi rakamlara inanmak zorundayız. Türkiye'de covid-19 gölgesinde cenaze hizmetleri, kısıtlamalar ile büyük çoğunlukta belediyelerce sunulmaya devam ediyor.Özel sektörün, çok az sayıda cenaze nakli yaptığı, tabut satışları ile ayakta durmaya çalıştığı görülüyor. Cenazelere katılım 10-30 kişi arasında sınırlandırılırken, taziye hizmetleri ise verilmiyor. Covid nedeniyle vefat edenlerin cenazeleri covid ekiplerince tek bir yerde toplanarak yıkanırken, nakillerde genellikle uçak tercih ediliyor. Uçak istemeyenlerde ise, kamu araçlarının dolmuş usulü ile cenaze nakli yaptığı, bununda bazı şikayetlere ve sorunlara neden olduğu alınan bilgiler arasında.
  • Avrupa ülkeleri arasında Almanya'da özel sektörün yoğun çalıştığı açıklanıyor. Özellikle krematoryumlarda yoğunluk olması en önemli sorunlardan. Ceset torbalarının yetersizliği, ceset torbasının krematoryumlarca istenilmemesi de sorunlar arasında. Cenazelerin yakılma oranının %72 oranında arttığı, hatta bazı bölgelerde %95 lere varan oranlar tespit edilmiş durumda. Avrupa genelinde cenaze törenleri ile ilgili kısıtlamarın devam ettiği, bazı Avrupa ülkelerinde örneğin Almanya da, cenaze profesyonellerinin aşı da öncelik sırası almasına rağmen, İtalya gibi ülkelerde ise henüz bu yönde gelişme olmadığu ifade ediliyor. Avrupa genelinde aşılama ve test hızının arttırılması yönünde çalışmalara ağırlık verildiği, ksııtlamalarda gevşeme olmadığı yazılanlar arasında.
  • Amerika Birleşik Devletlerinde ise, daha çok özel cenaze sektörüne yönelik ekonomik tedbir haberlerine yer veriliyor. Örneğin, Biden yönetiminin, vergi kolaylığı getirmesi, Ulusal Cenaze Firmaları Derneği (NFDA) tarafından yaklaşık 20 bin üyesine iletilmiş. Aynı şekilde FEMA ( Ulusal Afet Enstitüsü) nın da ailelere yönelik cenaze yardımı yaptığı, bu desteğinde dolaylı olarak cenaze evlerine destek olduğu belirtiliyor.
  • Rusya'da toplam vaka sayısının 4.750.000, ölüm sayısınında 108.000 civarında olduğu görülüyor. 1 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe mezarlık alanlarının kurulması ile ilgili yeni bir yönetmeliğin girdiği, bu yönetmelik ile yerleşim alanlarına en az 300 mt mesafede mezarlık kurulmasına izin verilirken, su kaynaklarının olduğu bölgelere yeni mezarlık alanı kurulmasının önüne geçildiği belirtiliyor.
  • Kanada Cenaze Hizmetleri Derneği (FSAC), üyeleri için internet sitesinde detaylı bir guide yayınlamış. Cenaze hizmeti veren şirketler ya da profesyoneller için cenazenin hazırlanmasından, oda koşullarına, cenaze töreni düzeninden, mezarlık koşullarına kadar bilgi verilen guide üzerinden linkler ile genel covid-19 sitelerine de ulaşılabiliyor. Kanada da 1.219.425 vaka sayısına ulaşılırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 24.219 olarak ilan edilmiş.