Kavgam

Münih Halk Mahkemesi, 1 Nisan 1924 tarihinde Adolf Hitler’i Münih’in 55 km batısında yer alan Landsberg’de hapse mahkum etti. Böylece, uzun yıllar durmadan çalıştığını ifade eden Hitler, KAVGAM’ı yazma fırsatı bulduktan sonra iktidara geldi.

Geçtiğimiz 24 Nisan 2021 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Osmanlı Devleti’nin 1915 yılında “Soykırım” yaptığını beyan etti. Kimseyi suçlamadığını, tekrar etmemesi dileğini de yazılı açıklamasına ekledi. Yıllardır yalnızca Amerika’da değil, birçok Avrupa ülkesi ile Rusya’dan bu tarz söylemler duyulur.

Arkeolojiye meraklı bir insan olarak, ben ise hep tarihçileri dinlemeyi, okumayı tercih ederim. Tanatolojiye ilgi duyduğum için de bu tarz siyasi söylemlerde, kalıcı kanıtlar ararım. 1 Milyon 500 bin rakamının bir Türk yazar tarafından da belirtilmesi, konuyu daha da enteresan bir hale getirmiştir aslında.

Ölü beden yönetimi kolay bir iş değildir. Afetlerde, değil milyonlar binlerce ölü bedenin yönetimi bile çok zordur.1 Milyon 500 bin kişinin, kimliklendirilmesi, muhafaza edilmesi bir yana, taşınması bile düşünüldüğünde pratikte mümkün değildir. Aynı zamanda ufak köy mezarlıkları yanında şehir mezarlıklarına defin de kolay olmayacaktır. Bu neden ile toplu olarak defnedilmeleri gerekir. O dönemde Osmanlı Devleti’nde krematoryum da olmadığı için, toplu mezarların mutlaka tespiti şarttır.  Binlerce yıllık mezarlarda, lahitlerde bile beden kalıntıları vardır. Henüz üstünden 106 yıl geçmiş bir dönemin fiziksel kalıntılarına ulaşılmalıdır. Toplu mezarlar vardı ve talan ile yok edildiği ifade edilecekse de yeri bulunmalı, tarihlendirilmesi yapılmalıdır.

Tabii ki, yukarıda bahsedilen araştırma ve çalışmalar için objektif ve korkusuz tarihçilere ihtiyaç var. Kalıntılar üzerinde çalışacak cesur bilim insanlarına gerek var. Her şey den önce bu çalışmaları başlatacak siyasetçilere ihtiyaç var. Her zaman değişimden bahseden, dünyanın geliştiğinden övünerek söz eden devlet yöneticilerine bir çift söz söylemek gerek:

Değişim Kaçınılmaz. Değişin, oy için değil, ufak bir virüsün hallaç pamuğu gibi attığı İNSANLIK için çalışın. Değişmezseniz, Carl Sagan’ın Karanlık Bir Dünya’da Bilimin Mum Işığını aradığı kitabındaki gibi, karanlık seven figürlerden birisi olarak tarihte yerinizi alır, KAVGA’nızı yazarsınız.