Uluslararası Ölü Yakma Federasyonu

Uluslararası Ölü Yakma Federasyonundan (ICF-International Cremation Federation) 2000 li yıllarda haberdar oldum. Avrupa Cenaze Hizmetleri Federasyonun da ve Uluslararası Tanatolojistler Birliği Federasyonu toplantılarında tanıştığım meslektaşlarım- iş insanlarından bu federasyon hakında bilgi aldım. Tabii o dönemler de ülkemizde cenaze yakma gibi konuların pek konuşulmadığı tahmin edilebilir. Bende cenaze hizmeti veren bir profesyonel olarak bir çok konuyu yeni öğreniyordum. Cenazelerin nasıl yakıldığı ayrı bir konu olmakla birlikte, detaylı bilgi alabilmek ve öğrenebilmek için Uluslararası Ölü Yakma Federasyonunun 2007 yılında Newcastle'da düzenlenen Genel Kuruluna katılmış hatta ülkemizde o dönemde mevcut yönetmelik ve kanunlar ile ilgili kısa da bir sunum yapmıştım.

Welcome - International Cremation Federation (icf-worldwide.org) Bu link ile federasyon hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ben yine de kısa biz özet yazmak istiyorum. 1973 Yılında Londra'da kurulan federasyon, kar amacı gütmeyen, cenazelerin yakılmasında standartların geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan bir örgüt. 1996 Yılında Birleşmiş Milletler Ekonomi Konseyinden Danışman statüsüne sahip. Tüzüğündeki amaçlar 5 madde altında toplanmış :

  1. Cenazelerin yakılması ile ilgili bilgi sağlamak,
  2. Ritüelin tanınmasını sağlamak ve cenazelerin yakılmasını sadeleştirmek,
  3. Cenazelerin yakılma işlemlerini kısıtlamalardan kurtarmak,
  4. Yakılmayı , defnetmek ile aynı seviyeye yükseltmek,
  5. Küllerin ülkeler arasında taşınmasında karşılaşılan problemleri azaltmak.

Federasyonun yönetiminde farklı ülkelerden bir karma var.

  • Başkan : Gerald Sullivan (Amerika Birleşik Devletleri)
  • Genel Sekreter : Patrick De Meyer (Hollanda)
  • Sayman-Başkan Yardımcısı : Darrly Thomas ( Avusturalya)
  • Başkan Yardımcısı : Fabrizio Gombia ( İtalya)

Almanya, Belçika, İngiltere, Amerika, Hollanda gibi ülkelerden üyelerin çoğunlukta olduğunu görüyoruzki, cenazelerin yakılmasının yoğun olarak tercih edildiği ülkeler sıralamasındada üstlerde yer alıyorlar. Federasyona üye olabilmek için, ilk şart cenazelerin yakılması ile ilgili Etik Kuralları kabul etmenizdir. 75 Yıla özel hazırlanan bir kitabın yanısıra, Pharos isimli düzenli çıkan dijital yayınları da mevcuttur.