Doğanın Hatası

Rus bilim insanı, Harvard Medical School öğretim üyesi Prof.Leonid Peshkin, yaş, yaşam ve ilaçların geliştirilmesi ile ilgili bir çalışma grubunda soruları yanıtlamış. İlginç ifadeler var. Örneğin, ölümün doğanın bir hatası olduğunu düşünüyor. Ölümde doğal hiçbir şey yok diyen Peshkin, her gün 150 bin kişinin hayatını kaybettiğini, bunun bir trajedi olduğunu söylüyor. İfade ediyor ki " -Kaçınılmaz bir kıyametin, çoğu zaman acı verici ölümlerin yükü altında yaşıyor olmamız çok saçma. Bu bir hata.Topluma baktığımızda, insan doğar, yürümeyi öğrenir, konuşur, eğitim alır ve 25 inden sonra yaklaşık 40 yıl topluma faydalı olur ve ölür. İlerleyen yaşlarda ölmek zorunda olmasa ve sağlıklı olabildiğince yaşasa daha mantıklı olurdu-" Yaşlanmanın biyolojik bir zorunluluk olmadığını ifade eden Peshkin, yaşlanmayan hayvanlar olduğunu da belirtiyor. Bunun ölümsüzlük anlamında olmadığını ama yıpranmadıklarını da sözlerine ekliyor.

Prof.Leonid Peshkin bana üniversite yıllarımda aldığım bir dersi hatırlattı. Termodinamik. Gerçekten çok zorlanarak geçtiğim derslerin başında gelmişti. Termodinamik ders içeriği sadece kanunlarından ibaret olmayıp, bu kanunların günlük hayatımızda ya da doğa daki örneklerinin de matematiksel formullerini içermekteydi. Her ne kadar matematiğim kötü değildiyse de, termodinamik de formullerin çokluğu ve mantıksal yapısı her öğrenciyi dersi dinlemeye yönlendirir. Termodinamik, kısaca enerji bilimi olarak ifade ediliyor. Doğadaki enerji dönüşümleri, matematiksel ifadeleri ve uygulamalarını inceliyor. Termodinamiğin 4 yasası olmasına rağmen 4.yasası yoktur. Çünkü sıfırıncı yasası vardır. 1. ve 2. yasaların bulunmasından sonra "Isıl Denge" yi izah eden yasa "Sıfırıncı Yasa" olarak tanımlanmıştır. Enerjinin vardan yok edilemediğini yada yoktan var edilemediği sadece hal değişimlerinin olduğu temeli üzerine kurulan "Birinci Yasa" ve bir nesnenin sıcaklığının sonsuz sayıda aşama ile sıfıra indirgenemeyeğini belirten "Üçüncü Yasa". Peki ya "2.Yasa"?

Bir çok bilim insanı Termodinamiğin 2.Yasasının evrenin temel yasası olduğunu düşünür. Bu yasa Entropiyi tanımlar ve evrendeki sürekli düzensizliğin ölçümlenmesi ve tanımlanması üzerine konumlanır. Evrendeki entropi artış eğilimindedir. Yani enerji sürekli kendini yok etme eğilimindedir. Buradan hareketle, Prof.Peshkin gibi ölümün trajik bir hata olduğunu, hataya sebep olanın da entropinin varlığı olduğunu düşünmeliyiz o halde.