Topraktan Geldik Toprağa Gideceğiz

27-30 Ekim 2019 Tarihleri arasında Chicago da düzenlenen Uluslararası Cenaze Konferansında sabah 07.30 dan başlayarak gün boyunca eğitim sunumları yapıldı. Aynı zamanda cenaze fuarına da evsahipliği yapan Chicago'da, cenaze törenleri, ön-ödeme sistemleri, mezarlıklar, lisanslama, cenaze yakımları gibi konular konuşuldu. Hayatını kaybeden profesyonellerin ve güvenlik mensuplarının da anıldığı törenler, canlı yayınlar ve fuar alanında ilk kez görücüye çıkan yeni ürünler, uygulamalar, yöntemler. Bu yeni yöntemlerden birisi de ilk kez sunumu yapılan "Recompose- Natural Organic Reduction" -" Yeniden Düzenleme- Doğal Organik İndirgeme" yöntemi idi. Yöntemin uygulayıcısı ve şirketleştiricisi CEO Katrina Spade'in sunumunu izlemiş, 21 Mayıs 2019 da Washington da regule edildiği ( Yönetmelik hazırlandığı) ve 1 Mayıs 2020 de de uygulamaya başlanacağını öğrenmiştim.

Yöntem aslında bize çok tanıdık. Her zaman duyarız, "topraktan geldik toprağa gideceğiz" diyenleri. İşte bu yöntem, bir beşik ile konteyner yada tüpe yerleştirilen ölü bedenin, hızlı bir şekilde toprak oluşturmasına dayanıyor. Ölü beden, talaş, yonca, saman ve bitkiler ile çevrilerek konteynera yerleştiriliyor; faydalı bakteri ile mikroplar üreterek, toprak oluşumu hızlandırılıyor. Toprak altında aylarca süren bozunma, bu yöntem de çok hızlı gerçekleşiyor. Oluşan toprak, doğaya, ormana, serpilerek yada yerleştirilerek, organik çevrime katkı veriyor. Tabi kapalı kübik bir alanda ortama oksijen de veriliyor. Yapılan uygulamalarda 30 gün içerisinde toprak oluşumu gözlenmiş.

Recompose'un, Yeşil Defin olarak ifade ettikleri ancak bizim toprağa kefen ile defin olarak kabul ettiğimiz yöntemden farkları var. Toprak altında kendiliğinden oluşan bir bozulma, mikrop oluşumu ya da yavaş yanma tabir edeceğimiz kimyasal, biyolojik süreç var. Bu yöntemde süreç kontrol altına alınıyor ve kapalı bir alana oksijen tedariki sağlanarak, talaş ve bitkiler ile toprak oluşumu hedefleniyor. Oluşan verimli, mikroplu, bakterili toprak, ormanda yeni yerine yerleştiriliyor. Böylece "Yeniden Düzenleme" yada "Yeniden Canlanma" sağlanıyor.

Yöntem ticari olarak da sunulmaya başlanmış. İnternet sitelerinde paket fiyat 5500 USD olarak belirlenmiş. Tabi ekstra hizmet almak isterseniz, ayrıca ödeme yapmalısınız. Bu yöntemi uygulayan ilk Cenaze Evi Ocak 2021 de hizmete girmiş.

Huzurlarınızda :

Katrina Spade
Founder & CEO
Katrina (she/her) has been an entrepreneur and designer since 2002. She has over 15 years of experience in project management, finance, and architecture, with a focus on human-centered, ecological solutions. While earning her Masters of Architecture, Katrina invented a system to transform the dead into soil, which is now patent-pending. In 2014, she founded the 501c3 Urban Death Project to bring attention to the problem of a toxic, dis-empowering funeral industry. In 2017, she founded Recompose, a Public Benefit Corporation.

Katrina has a BA in Anthropology from Haverford College and a Masters of Architecture from the University of Massachusetts Amherst. She has been featured in the Guardian, NPR, Wired, Fast Company, and the NYTimes. She is an Echoing Green Fellow and an Ashoka Fellow.