Değer Odaklı İş Yaklaşımı

Pandeminin başlaması ile birlikte, sosyal ve iş hayatımızda önemli değişiklikler oldu. Sosyal mesafe, maske, karantina, izolasyon, esnek ve evden çalışma gibi daha önce hiç hayatımıza girmemiş kavramlar ile karşılaştık. Ofiste geçerdiğiniz zaman yerine evinizde kalınca, vaktinizi değerlendirmek için arayışa giriyorsunuz. Belki onlarca online toplantı, konferans gibi etkinliklere katıldım. İş yaşantıma farklılık katacak, eğilimlerimi ve iş hacminin artmasına katkı sağlayacağına inandığım yaklaşımları keşfettim. Bir çok var. Ancak ilgimi çekenler, Sonuç Odaklılık, Hedef Odaklılık ve Değer Odaklılık oldu.

Sonuç Odaklı yaklaşım da, yönetici almış olduğu sorumlulukların ve aksiyonların sonuçları ile ilgilenir. Her girişim de sonuca gitmek için çalışır.

Hedef Odaklı yaklaşım da, yönetici hedefi belirler, aksiyonlarını planlar, her ne olursa olsun hedefe ulaşmak için çıkan engelleri bir bir aşar.

Değer Odaklı yaklaşım da, yönetici için öncelikle değer gelir. Hedefiniz vardır, alacağınız aksiyonların sonuçlarını öngörürsünüz, müşterilerinizin beklentilerine yanıt verirsiniz. Ancak yönetim tarzınız, değer(ler) yaratmak üzerine olur. Değer odaklı yöneticinin özelliklerini, yazar Donald Miller, 2021 başında yayınlanan ve edindiğim Business Made Simple kitabında detaylı olarak anlatır. Yöneticinin karakterinden başlar, liderlik, strateji, üretgenlik vb. gibi konularda olması gereken özelliklerini ifade eder. Bunlar arasında ilgimi çeken ve olmazsa olmaz olan Değer odaklı iş yaklaşımını benimseyen yöneticinin karakter özellikleridir. Yönetici, kendisini ve/veya ekibini ekonomik bir ürün olarak görür. Kaybeden, yardıma ihtiyacı olan bir işadamı değil adeta bir kahramandır.Kahraman hem kendisinin hem de ekibinin gelişimine inanır, girişimde bulunur ve çalışmaları/ ticaret hayatı/yatırımlarıyla değerler yaratır. Optimisttir, kafasının karışmasına izin vermez, adeta gelişmek, geliştirmek için yaratılmıştır. Hata yapmaktan korkmaz, geri bildirim almayı bir hediye olarak kabul eder. Sorun bekler, çözmek için ekibi ile çalışır. Değer odaklı iş yaklaşımını benimsemiş yönetici, günlük değil, uzun süreli, güvenilir ve saygıdeğer bir iş insanı olmak için çalışır.

Siz hangi iş yaklaşımını benimsediniz?