Güncel Haberler

İngilizce Newsletter olarak bildiğimiz, güncel bilgiler içeren düzenli yayınları -tabi ki daha çok cenaze hizmetleri ile ilgili- takip ediyorum. Bunların bir kısmı üyesi olduğum uluslararası federasyonlardan, bir kısmı çeşitli internet siteleri ya da yayınlardan mail olarak iletiliyor. Zaman zaman ilgimi çeken bu güncel haberlerden derleme yapmak istiyorum.

  1. -Avrupa Cenaze Hizmetleri Federasyonu, (EFFS)Avrupa Konseyine bir dilekçe yazarak, cenaze hizmeti veren profersyonellerin "Öncelikli" olarak aşılama sırasına alınmasını talep etti. Bazı Avrupa ülkeleri; Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Norveç cenaze hizmeti veren profesyonellerin öncelikli olarak aşılanmasına onay verdi. Ancak Avrupa Komisyonundan henüz, tüm Avrupa Birliği ülkelerini bağlayıcı bir yanıt alınmış değil.
  2. -Macaristan Cenaze Hizmetleri Derneği Başkanı, (OTEI) József Horváth, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle yaşam mücadelesini kaybetti. 1989 Yılında Mekanik Mühendisliğinden mezun olan Horváth, 2010 yılında Budapeste Cenaze Enstitüsü Başkanlığına getirildi. Orta Avrupa da en geniş cenaze evi ağına sahip enstitü cirosu, 12.5 Milyon Euro ya kadar ulaştı. Merhum Horváth vefat ettiğinde, 56 yaşındaydı.
  3. -Şeytan Cenaze Aracı Çaldı.İskoçya'nın Falkirk kasabasında bir cenaze evine ait, cenaze aracı çalınması üzerine, cenaze evi sahibi tarafından sosyal medya hesabından açıklama yayınlanarak, "Kasabamız sakinlerine en kotü günlerinde hizmet vermeye çalışırken, Şeytan tarafından bir cenaze aracımız çalınmıştır. Çalışanlarımızı da duygusal olarak zorlayan bu duruma neden olan Şeytanların varlığına inanamıyoruz" Cenaze Aracı en son sabah (7.30 am) saatlerinde bir anaokulun önünden geçerken görüntülenmiş.
  4. -Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Cenaze Profesyonelleri Derneği (NFDA) tarafından uygulanan Cenaze Yakma Sertifika Programı artık Online. İçerik olarak aynı kapsamda olan online sertifika programı, Cenaze Profesyonelleri için Cenaze Yakma Standartları programınıda kapsıyor. İnteraktif olarak gerçekleşen kurs modüllerinde, konularında uzman isimler eğitim veriyor.