Ailenin İhtiyaçları mı Şirketin İhtiyaçları mı?

1992 Yılında o dönemdeki adı ÖSYM sınavı sonrasında, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümünü tercih ederken, aile şirketimiz de çalışmayı planlamıyordum. O dönemlerde babam, Antalya sıcağında bunalanlar için klima pazarlama işiyle meşguldü. Fempa Ltd.Şti. cenaze hizmeti veren bir şirkete dönüşmemişti. Ben üniversite sonrası Antalya'ya döndüğümde ise uluslararası cenaze hizmetleri vermeye yeni başlayan bir şirketti. Yıl 2021. Yaklaşık 25 yıldır aile şirketimizde aktif çalışıyorum. Bu nedenle böyle bir başlık seçtim.

Dr.İlhami Fındıkçı'nın yazmış olduğu Aile Şirketleri isimli kitabın içeriğinden bir alıntı yapmak istiyorum:

'Siz Olmasanız Ne Olur?'

"Öncelikle aile ile şirket arasındaki dengeye bir bakın.Birinci dereceden lider, ortak, yeni yetişen kuşak yahut aile üyesi...Hangi rolde olursanız olun, bir düşünün: Ailenizdeki ve kurumunuzdaki rolünüz nedir?Siz sürecin neresindesiniz?Siz Olmazsanız ne olur? Ailede ve iş ortamınızda neler değişir?Zor sorular olduğunun farkındayız ama çoğu aile şirketlerinin ortaklarının yoğun, hızlı ve inişli çıkışlı ortamında kendi bireysel rolleriyle yüz yüze gelmediklerini görüyoruz.Demek istiyoruz ki, aile şirketinin tepesindekiler çoğu zaman konuşuyorlar, eleştiriyorlar, başkalarının yetersizliklerine takılıyorlar.Ama eleştriye açık olamıyorlar. Aile şirketinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız eleştriye kendinizden başlayın.Önce kendi yetersizliklerinizde, artı ve özellikle eksilerinizle yüzleşin.Bu anlamda çevrenizdekilere örnek olun. Unutmayın ki aile şirketlerinin başarısında bir çok değişken rol alıyor.Bunların en önemlisi temel aile değerlerinin, sevgi ve saygının yitirilmemisidir."

Dr.Fındıkçı'nın ifade ettiği değerler en önemli hazinelerimiz. Ancak yine kitabının bir çok bölümünde değindiği bazı noktalar varki, aile şirketlerinin devamı için olmazsa olmazlar. Ailenizin ihtiyaçlarına göre mi yoksa şirketinizin ihtiyaçlarına göre mi yatırım yaparsınız ? Kişisel ihtiraslar, ihtiyaçlar ya da çıkarlar için mi harcama yapıyorsunuz? Yoksa şirketinizin ihtiyaçları mı ön planda. Tabiki günümüzde yaşadığımız afet (pandemi) ortamı bir istisnadır. Bu dönemde yatırım yapmak yerine ayakta durmak için çabalayan ticari işletmeler görüyoruz. Gururla söyleyebilirim ki, ailemiz hiç bir zaman kişisel ihtirasları yada ihtiyaçları için harcama yapmamıştır. Şirketimiz çıkarları her daim önde olmuştur.25 Yıllık çalışma hayatımda, aile şirketimizde çalışmaktan hiç bir zaman pişman olmadım. Başarılar da da, başarısızlıklar da da birlikte yol aldık. Pandemi sonrasında da bir çok ticari şirket gibi, gelişmek ve büyümek için çalışmalar yapacağız.

Bu yazıyı yine Dr.İlhami Fındıkçının Aile Şirketleri kitabından bir alıntıyla bitirelim."Şeyh Edebalinin batı literatüründe çok önemli bir yer tutan sözlerinden biri şudur:İnsanı yaşat ki devler yaşasın. Sizin devletiniz aile şirketiniz olduğuna göre, bu sözde küçük bir değişiklik yapabiliriz:Aile üyelerinizi yaşatın ki aileniz ve şirketiniz yaşasın."